• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Lagning av golv

Ingrid o Pålle

HBK Medlem
Inlägg
7.328
Kommun
Uppsala
HBK-Nr
3493
Medlemskap
2025
Om undergolvet är ruttet, finns det tyvärr stor risk att även annat är fuktskadat.

Vatten har en otrolig förmåga att sprida sig inne i en vägg- eller golvkonstruktion.

Pålle
 

JANKRO

HBK Hedersmedlem
Inlägg
6.299
Kommun
Norrköping
HBK-Nr
854
Medlemskap
2040
Grundsaker till ett golv är i princip vattenfast plywood underst (ca. 12m.m. eller som originalets tjocklek, helst så vattenfast att man kan lägga en bit i vatten några dagar utan att något händer med den, finns ev. nya material nu för tiden). Ovanpå det, träreglar i samma mått som isoleringen, och mönster som tidigare för att fästa inredningen i igen. Isolering som har täta celler och inte suger åt sig vatten typ den här ofta blåa eller rosa markisoleringen brukar funka. och högst upp en plywoodskiva av samma tjocklek som originalet, hellimmad/stränglimmad mot reglar och isolering så golvet blir stumt. Så golvmatta, vattentåligt klickgolv eller liknande på det.
Som lim används polymerlim på patron och absolut inget med lösningsmedel som då sabbar isoleringen på en gång. Polyuretanlim som jäser och fyller upp samt blir helt fukttåligt när det torkat (men fukt skall ju inte komma dit igen....) men starkt dessutom. Ev. riktigt tvåkomponentlim också på några ställen.
Silikon har i princip inget alls att göra med reparationer på en husbil.

Tyvärr så behöver oftast golv lagas uppifrån med borttagen inredning, för som Pålle påpekar så brukar fuktskador vara mycket mer omfattande än man kan tänka sig, mycket beroende av var fukten kommit in, som kan vara långt från var den visar sig.
Om golvet är dåligt vid någon ytterkant vid vägg så kan reglarna mellan golv och vägg vara skadade.
Tänk också på att om det finns mögel så måste det bort för det är mer hälsofarligt att bo i än man kan tro, och det beror mycket på om fukten beror på en rätt ny skada så det "bara" är blött och en del kan t.o.m. kanske få torka ut öppet, eller om det har varit en långvarig mindre fuktskada för då kan reglar m.m. vara svart fnöske och mögel därtill.
Inte för att vara negativ, men det brukar tyvärr vara mer än man tror när man börjar riva, men en del har tur också.

M. mycket v. h. JANKRO.
 
Toppen