• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

laddare .?

  • Startad av Startad av F.d. 53173
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 53173

Guest
Varför blinkar lamporna i bodelen när vi är kopplade på el men inte annars är det laddaren? Nästa fråga är var sitter laddaren i en Hobby 650 fsc -05?
 
Sv: laddare .?

Om du med blinkar menar att de lyser starkare/svagar i perioder så är det säkert laddaren som slår till o från.
Men menar du att lamporna slocknar för att sedan tändas igen så gillar de nog inte spänningen när laddaren går till.
 
Sv: laddare .?

Då är det nog laddaren . Men var sitter den på vår bil och hur ser den ut? Undrar en okunnig.
 
Sv: laddare .?

Ofta i garderoben. Men det är inget fel på den, det ska vara så. Den "pulsladdar" batterierna när de är fulla, så det är normalt.
 
Sv: laddare .?

Vi har varit hos sakkunnig, vet nu att laddaren sitter under sittgruppen. Det var inget fel på den, ska va så. Tack för hjälpen stänger tråden nu.
 
Tillbaka
Toppen