• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Lackförsegling

Kulpå4hjul

HBK Medlem
Inlägg
153
Kommun
Strängnäs
HBK-Nr
6867
Medlemskap
2026
Har fått råd om att det är vettigt att lackförsegla vår husbil. Skulle vara kul att att få höra åsikter om det. Det är ju inte så många som lackförseglar . Skulle också tacksamt ta emot tips om ställen som skulle kunna hjälpa mig med det.
 
Sv: Lackförsegling

Svarar som jag brukar på detta, att det inte hjälper. Hänvisar till foruminlägg från 2011 där jag ifrågasatte lackbehandling och fick följande svar:

"Jag jobbar på färglabbet på Sveriges största biltillverkare, och kan inte mer än hålla med Jonas här i sina funderingar. Vi har gjort många tester på dessa "fantastiska" eftermarknadsprodukter, och resultatet blir var gång; INGET blir bättre än originallacken.
Spara dina 3K till nåt roligare, ev kör Sonax eller liknande nån gång då & då så det blir lite skojjigare att tvätta (kör du med avfettning vid tvätt håller det max 1ggr efter detta"

Lackskydda en ny bil?

Lackskydda en ny bil?.jpg
 
Sv: Lackförsegling

Har låtit lackskyddat både personbilar samt husvagnar o husbil och resultatet är klart positivt.
Bättre glans bättre avrinning och lättare att hålla ren.
Har många års erfarenhet av att lackskydd förbättrar ytan på fordonet.
Men smakar det så kostar det. Fast i slutändan så har man i regel ett fordon som ser fräschare ut efter lång tid.
 
Tillbaka
Toppen