• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Generell fråga Kupefläkt

frising

HBK Medlem
Inlägg
5
Kommun
Laholm
HBK-Nr
7064
Medlemskap
2026
Kupefläkt Renault.
Kupéfläkten låter som om ett lager är trasigt. På verkstaden kan dom inte hitta sprängskiss på Renault och då inte heller hur lång tid ett byte skulle ta. På Fiat är det tydligen enkelt (en timme ca för byte) Med timpris på 1000 kr vill man ju veta hur lång tid det tar. Som exempel gav verkstan byte av fläkt på Volvo v70 kan ta en hel dag. Är det någon i denna vår fantastiska grupp som har kunskapen?
tack på förhand/ Magnus
 

Stefanjo

HBK Medlem
Inlägg
161
Kommun
Mellerud
HBK-Nr
40921
Medlemskap
2025
Ja det kan nog skilja på olika bilar.
Men börja med att titta under handskfacket. Rätt under sitter fläkten på många bilar. Bara lossa några skruvar och ta ut fläkten med lite tur.
 
Toppen