Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Det är en "plastis"Har du plåtis eller plastis? Jag kan tänka mig, utan att veta säkert, att det skulle vara en vits att jorda minuskabeln i en plåtis för att på så vis bara behöva dra en plus-ledning till varje förbrukare. Men har man en vanlig husbil/plastis, så finns ju inget metall-skal att jorda minuskabeln i (om man bortser från själva underredet). Alltså ingen idé att göra så.
Tack, då har jag lärt mig något nytt idag ocksåBodelens minus skall vara ansluten till chassi men bara på en punkt och inte nödvändigtvis vid batteriet. Om det t.ex. sitter en shunt för strömmätning på batteriets minussida så skall inte batteriet chassianslutas utan "den andra sidan" av shunten. Att bodelens minus skall ha chassianslutning beror på att om en pluskabel någonstans blir skadad och kommer i kontakt med chassiet så skall säkringen lösa ut.
Att ansluta till chassi litet här och var är ett oskick som bara gör det svårt att hitta problem senare och gör att man har "noll koll" på spänningsfallet i kablaget.
MVH
Hans