• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla. Du måste logga in för att betala årsavgiften!

Inslag i P4-Väst om husbilar

  • Startad av Startad av F.d. 60633
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 60633

Guest
Husbilar allt hetare campingalternativ - Nyheter P4 Väst | Sveriges Radio


Lars-Erik Hörmander är projektledare för Husbilsdestination Västsverige och berättar att man utvecklar ställ- och husbilsplatser på olika håll i länet för att tackla den kommande husbilsinvasionen.

– Man blir rätt vilsen som husbilsturist om man kommer till en ort där man inte vet var man kan stå. Och då söker man sig till en annan yta då det händer att man ställer sig på vanliga parkeringplatser som inte är anpassade för att ha den servicen som behövs. Dessutom tar husbilen yta från andra besökare till orten, förklarar Lars-Erik Hörmander.

Men vad är det för service som behövs? Den enklaste formen är bara en parkeringsplats och som besökare på orten skall man betraktas som vilken besökare som helst och då tar man inte upp yta för någon annan.
 
Senast redigerad av en moderator:
Tillbaka
Toppen