• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Import

LennartA

FD HBK Medlem
Inlägg
339
Kommun
Varberg
HBK-Nr
23095
Medlemskap
2024
Hej
Är det nån som har koll, jag tycker det händer inte nåt i Tyskland med annonserade bilar, jag tror handlarna här dammsuger tyska marknaden, t.ex Svea hade många bilar med nya regnr och även några med gamla nr man kan ju få ett gammalt och alla hade truma utan elpatron vilket aldrig saknas på en som är såld här
Vad tror ni
Lennart
 
Allmänt i debatten förutsett resultat av bonus malus.
Lägg därtill hur marknaden ser ut med enorm efterfrågan.
 
Hej, Det händer att även svensksålda bilar saknar elpatron och som i mitt fall även el-golvvärme,
tydligen köper svenska generalagenten in osålda Tyska bilar, och talar tyst om för okunniga köpare vad som skiljer från en Svensk spec.
 
Vad jag vet så tillverkas inga bilar speciellt för Sverige. finns bilar med & utan el patron i hela Europa.
Det är bara Svenska handlare som påstår att bilarna är special tillverkade. Samma väder i nästan övriga Europa som här.
Det är bara sommar eller vinter bilar som tillverkas. el golv värmen funkar ju bara men el anslutning.
 
Tillbaka
Toppen