• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

IMPLEMENTERA

  • Startad av Startad av F.d. 55374
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 55374

Guest
Skulle titta på bilder från 2012, text som kommer fram på skärmen
lyder:Skivan har inte implementerats. Går det på något vis att rädda
bilderna.
Tommy R
 
Sv: IMPLEMENTERA

Det är inte mycket bakgrundsinfo du lämnar...

Jag gissar att du försöker starta en CD eller DVD i något program för att se bilder.
Om det är så, så skulle jag först occh främst försöka göra rent skivan.
Om det inte fungerar så kan du prova med något program för att kopiera skivor.
De kan ibland göra djupanalys och läsa innehållet.

//Stefan
 
Sv: IMPLEMENTERA

Kan det vara så att för att skivan skall kunna spelas upp på annan DVD än den skivan är bränd på så måste den kanske "stängas". I så fall stoppa in skivan i brännar-DVD:n och stäng skivan.
 
Sv: IMPLEMENTERA

Vi sparar alla bilder på skivor.Denna skiva blev brännd
som vanligt,brukar alltid kolla skivan innan bilderna tas
bort från datorn, nu blev det inte av denna gång. När jag
sätter skivan i datorn kommer texten upp som i inlägget.
Det går hellre inte att använda den i en vanlig DVD.
Tommy R
 
Sv: IMPLEMENTERA

Med tanke på hur lätt CD/DVD repas och data blir svåråtkomlig så undviker jag numera att spara så. Dessutom är hårdiskutrymme så billigt idag så det finns liksom ingen anledning...

Men för att återgå till ditt problem, det kan ha blivit en repa eller skräp på ett olyckligt ställe som gör att den inte klarar att initiera skivan. Så att torka av den och undersök om den ser skadad ut. En CD och DVD börjar att läsas från mitten, så kolla främst där.

Om skivan verkar OK men ändå inte går att ladda, prova att göra en kopia av skivan med ImgBurn och försök att göra en kopia av skivan med det programmet. Om du sparar avbildninhgen som en fil så kan du prova den direkt i windows genom att installera VirtualClonedrive (Daemondrive är ett annat liknande program, mer känt men sämre).

ImgBurn hämtas via Ninite för att säkert slippa medpackad reklam och Virtualclonedrive hämtas på slysoft.com.

Lycka till.

//Stefan
 
Sv: IMPLEMENTERA

Jag tror som min namne...
Att skivan inte är "stängd"
Vad händer om du öppnar brännarprogrammet och stoppar i skivan och därifrån försöker stänga den? Eller vad det nu kan heta i ditt program.
Det ska alltså inte kunna gå att lägga till fler spår på skivan.

/Gunnar
 
Sv: IMPLEMENTERA

Tack för ert engagemang. Det har nu klarnat mellan axlarna
vad som hände för 3mån. sedan.Det var så mycket bilder att
det inte fick plats på en Cd utan vi fick ta en DVD skiva i stället.
Den fungerar inte i Windows live photo galleri som vi brukar
använda. Får börja om med att importera, sedan till flera CDn.
Tommy R
 
Sv: IMPLEMENTERA

Skönt att det löste sig!

En eloge till Din för att Du gick in här och talade om att de löst sig och vad det var för fel. Man ser alltförmånga trådar härinne som bara slutar utan att man får veta varken om problemet är löst eller om HUR det löstes.
 
Tillbaka
Toppen