• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Hur i h....e byter man glödlampa halvljus

Riviera

HBK Medlem
Inlägg
1.169
Kommun
Båstad
HBK-Nr
139
Medlemskap
2025
Hur byter man trasig glödlampa för halvljus på en FIAT 96kW 2012 års modell.
I manualen är det inte ett ord eller bild som stämmer.

Tack på förhand
 
F

F.d. 53814

Guest
Sv: Hur i h....e byter man glödlampa halvljus

Vilken sida är det? Man gör nämligen olika beroende på sida.
Jag förutsätter att det är en original Fiat-framdel på bilen och inget helintegrerat.
På vänster sida är den enkelt, bara att stoppa in handen, lossa gummitutan om den sitter där, dra loss el-kontakten, kläm ihop fjädrarna som håller glödlampan i reflektorn och ta ut glödlampan.
På höger sida får du skruva bort två små paneler, tror det är 2 skruvar i varje, sedan lossar du lyktinsatsen och sen är det enkelt att byta lampan.
Passa noga så parkeringsljusglödlampan inte ramlar ur sitt hål. Mina sitter väldigt löst.
 

knarrevik

FD HBK Medlem
Inlägg
17.776
Kommun
Lysekil
HBK-Nr
3172
Medlemskap
2022
Sv: Hur i h....e byter man glödlampa halvljus

Alternativet är att ta loss plaststycket ovanför på båda, lossa på några skruvar och dra fram hela insatsen.

Det finns beskrivning med bild på forumet som jag själv använt mig av.
 

KalleiViken

FD HBK Medlem
Inlägg
2.833
Kommun
Höganäs
HBK-Nr
300
Medlemskap
2023
Sv: Hur i h....e byter man glödlampa halvljus

På min 2014 lyfter man påfyllningsröret till spolarvätskan rakt upp så kan man med viss möda komma åt lamporna.
 
F

F.d. 53814

Guest
Sv: Hur i h....e byter man glödlampa halvljus

Alternativet är att ta loss plaststycket ovanför på båda, lossa på några skruvar och dra fram hela insatsen.

Det finns beskrivning med bild på forumet som jag själv använt mig av.

Nu har jag sökt i forumet på de flesta ordkombinationer men inte hittat någon tråd med bilder som visar hur dessa strålkastare skall demonteras.
Jag hittar till äldre modeller men det hjälper ju inte.
En länk skulle hjälpa då jag anar att jag snart skall få byta på höger sida, den vänstra gav upp nyligen.
Jag har bara läst i verkstadsmanualen, och kan väl tänka mig att det finns ett enklare sätt, men hur?
 

Conny & Ingmari

HBK Medlem
Inlägg
515
Kommun
Mönsterås
HBK-Nr
11119
Medlemskap
2025
Sv: Hur i h....e byter man glödlampa halvljus

Enklast är att lossa hela strålkastaren. Du behöver en stor stjärnmejsel och en 10 mm hylsa eller lednyckel.
Öppna motorhuven, lossa en stjärnskruv som håller plastremsan under strålkastaren, den är fäst med klips ytterkant under strålkastaren. Var försiktig lätt att bryta av plastklackar på plastbitarna...
Därefter lossas 2 skruv också från motorrummet. De håller den övre plastbiten som även den sitter med plastklips och dess bakre del sticker in under skärmen.
Nu syns tre bultar, en uppifrån, en framifrån under och en vid sidan under.
Nu kan hela strålkastaren dras ut framåt med lite lirkande. Den sitter med en metallpropp i ett snäpphål baktill.
Nu är lamporna åtkomliga genom skyddslock och det sitter en flerpolig kontakt som kan dras ut om ett lås trycks in på kontaktens sida och då kan hela härligheten tas in i värmen för att byta lamporna på vanligt vis..
Såg lika ut på en x250 2010 och 2012 i alla fall...

Lycka till
Mvh. Conny J
 
Senast ändrad:

Riviera

HBK Medlem
Inlägg
1.169
Kommun
Båstad
HBK-Nr
139
Medlemskap
2025
Sv: Hur i h....e byter man glödlampa halvljus

Tack alla. Det blev att ta ut hela paketet.

Att komma åt att sätta i ny lampa och spänna med fjädern kräver mer än en man.

Var egentligen inte så svårt efter beskrivningen här.

Skamligt är emellertid manual som inte ger någon vägledning.

Vad göra ute en kall natt????
 
Toppen