• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Hur gör ni?

Happylife

HBK Medlem
Inlägg
128
Kommun
Vetlanda
HBK-Nr
25937
Medlemskap
2025
Hur gör ni när ni tömt grå/vattentank när ni inte ska ut på några veckor? Stängda ventiler eller öppna.
 
Förstår inte "stängda ventiler"... Vi har takavluftning från tanken (även toa kassetten) hela tiden, det enda vi "stänger" är att vi sätter vaskpropp i köket och duschen så att det inte skulle lukta när vattenlåset torkar ut.
 
Oftast öppet. Inte av någon speciell anledning, brukar bara bli så.
 
Jag stänger alla kranar mot omvärlden. Jag vill inte riskera att få in insekter eller möss i tankarna. Att få t.ex. ett getingbo i färskvattentanken vore ingen höjdare.
Leif Torså
 
Stängd. Efter att jag en gång glömt att stänga den innan avfärd, vilket man senare pinsamt blev varse på en rastplats.
 
Verkar vara både för och nackdelar med att låta kranen vara öppen efter man tömt gråvattentanken. Funderar också på färskvattentanken om man inte ska ut på ett par veckor. Stängd o försluten eller öppet och ventilerat?
 
Tillbaka
Toppen