Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Det är rätt som du skriver, men genomförde en ändring för buss förra sommaren till 100 km/h, jag gjorde då samma reflektion som du. Tog mod till mig och sände ett mail polisstyrelsen i Danmark och frågad om man hade några planer på att ändra även för husbil. Fick svar då att det fanns inga tankar eller planer på det./(Tyvärr/Hej!
Någon sa till mig att hastigheten i Danmark är max 80 för HB som väger mer än 3'500 kg. När man kör buss i Danmark så får man ju köra i 100 på motorvägen.
Hur är det med detta?