• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Grundig Tv med satelitmottagare

F

F.d. 29876

Guest
Vi är ett par kompisar som båda inköpt Grundig 22" LED-TV 22 VLE 8220 BN.
Men den funkar ej tillfredsställande. Kanske har någon en lösning på vårt problem?

Har skaffat Canal Digitals depositionskort, det nya för CI+. Och också tillhörande CA-modul (med paringid och CI+).

När man kör mot Thor-sateliten funkar allt perfekt.
Men när man kör mot mark-TV så får man ett avbrott varje minut med meddelande "Värd ställer in för uppgradering".

Om man tar ur Ca-modulen funkar mark-TV perfekt, men naturligtvis kan man då inte få in Canal Digitals satelitprogram utan at sätta tillbaka CA-modulen.

Kontaktade Grundigservice i Motala som inte ansåg att det var något fel utan tyckte att man skall skall ägna sig åt att sätta i och plocka ut Ca-modulen när man vill se på olika Tv-program! (Har de specialutbildning för körning av Grundig TV???)

Pratade också med en försäljare på Elgiganten som han ansåg att det var ett konstruktionsfel på TVn. Så han letade efter en softvaruuppdatering för TVn, men det fanns ingen.

På Elgigantens serviceavdelning ägnade de 2 1/2 timme åt att försöka hitta en lösning men misslyckades. Så de var bara att ta (den en vecka gammla TVn) och gå.

Ringde också Canal Digital men de kunde inte hjälpa oss.


Vill helst inte lämna tillbaka TVn, bortsett från det här problemet så är den här TVn perfekt för husbilsåkare.

Mvh Bengt
 

Knut

FD HBK Medlem
Inlägg
19.557
Kommun
Australien
HBK-Nr
994
Medlemskap
2022
Sv: Grundig Tv med satelitmottagare

Det er mulig det er CI CAM somspøker med dere, forsøker å få fatt på datapakker fra sat signalet som ikke er der. Det finnes og CAM for bakkenett, mulig den forøker å finne identinfo i datastrømmen på bakkesignalet - boxer bruker ikke Conax koding så den CAM har ingen jobb som den må gjøre der.

Du kan forsøke å få kontakt med Conax sin utviklingsavdeling i Norge - mulig de har en løsning i form av oppdatert firmware til CAM.
 

Ingrid & PG

HBK Medlem
Inlägg
98
Kommun
Lindesberg
HBK-Nr
653
Medlemskap
2025
Sv: Grundig Tv med satelitmottagare

Kommer att lämna tillbaka min TV Grundig 22 VIE 8220 BN nästa vecka till Elgiganten tills problemet är löst.

Anledningen är att det inte går att se de marksända TV programmen utan ta ur ca-modulen varje gång jag vill se marksänd TV.

Vill jag se på satellitsänd TV får jag sätta i ca-modulen igen.

Tror inte det kommer att fungera många gånger utan att dom små stiften i TVn blir böjda (med reparation som påföljd).

Tycker det är synd att dom inte kan lösa detta problem på en annars som jag ser det en bra TV.

Är det fler som köpt denna TV med samma problem?

PG
 
F

F.d. 53078

Guest
Sv: Grundig Tv med satelitmottagare

Elgiganten har rätt om att det är ett konstruktionsfel. Ett fel som har varit i flera år .

Panasonic har en TV som har liknande egenskaper och utan KONSTRUKTIONSFEL.
 
F

F.d. 17941

Guest
Sv: Grundig Tv med satelitmottagare

Kolla köplagen , om ångerrätt inom 7 dagar, och framför allt om informationen om handhavandet är bristfälligt. Felaktig marknadsföring , kanske....?
Lasse :)
 
Toppen