• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

GPS

L

Lennart47

Guest
Gokväll i stugorna !!
Är det någon som har erfarenhet av GPS Tom Tom 500. Går det att lägga in kordinater på den.
Den fick bästa betyg i Husbilstidningen som kom idag.
Eller finns det någon annan GPS med kordinatinläsning som ni rekommenderar.

Lennart
 
L

Lennart47

Guest
Sv: GPS

Tack för svar. Vad är egna Poi för något, är novis på detta område?
 
F

F.d. 52943

Guest
Sv: GPS

Tack för svar. Vad är egna Poi för något, är novis på detta område?

Det finns filer med till exempel ställplatser, campingar, småbåtshamnar, parkeringar m.m. som man kan ladda ner till många navigatorer, dock inte alla. HBKs ställplatset finns till exempel. Den skulle jag inte vilja vara utan!

Se till exempel i högra kolumnen här - "Poi till GPS". Om du råkar ha en Garmin så finns det massor av färdiga filer att hämta i Carnivals och Sjöbergs trådar där.

Det finns också konverteringsprogram som kan omvandla Poifiler till andra format som passar i andra GPSer.
 
Senast redigerad av en moderator:
Toppen