Hej alla glada husbilsvänner, kan nån svara om det finns "speciella gasolflaskor" till Niesmann, utrymmet för gasolflaskorna är så grunt att det får bara plats en tub i ett utrymme för två flaskor. Är det nån som har nått knep?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Jag tror inte det finns anorlundare gasolstorlekar i Tyskland, men det är märkligt att dom har gjort gasolutrymmet så litet- den ska ju vara gjord för två P11r. Trycker jag dit båda flaskorna så får jag pressa igen luckan med påföljd att luckan sticker ut nån cm.
Märkligt på en sån fin bil, dom har ju tänkt på allt annat.
Det har jag inga problem med, var ute och testade alldeles nyss. Utrymmet känns ganska exakt lika utrymmet i Hymern vi hade tidigare.Sören hur får du göra när du stänger luckan, jag får pressa igen den. Då blir det så att luckan inte går igen ordentligt, det går att låsa men det är knappt.