• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Gasolpåfyllning Lübeck?

Sv: Gasolpåfyllning Lübeck?

Finns det någonstans man kan byta gasol i Lubeck?

/Ludde

Varför inte ta en tysk gasolflaska???
Jag har köpt en tysk P11 gasolflaska på Bauhaus i Lübeck för 59,95 €. (39€ för flaskan och 20,95€ för gasolen) (13 augisti 2012). Flaskan kan jag lämna tillbaka när jag åker hem igen till Sverige om jag vill och få tillbaka flaskkostnaden. Med mitt sätt att använda husbilen i Europa klarar jag mig cirka 20-22 dygn på en flaska.
Men i år gick jag ännu längre: Jag hade med mig den tyska flaskan jag köpt förra sommaren som fortfarande innehöll lite gasol. Så fort jag passerade ett Bauhaus bytte jag den plus köpte ytterlligare en flaska, så nu åker jag omkring med två tyska flaskor, här i Sverige. När jag nästa sommer åker neråt igen byter jag dom på tex ett Bauhaus i Tyskland igen. Med dagens €-kurs blir det ca 180 kr flaskan. OBS: du måste även skaffa en eller två adeptrar till dom tyska flaskorna (bäst är att göra det, är hos din husbil- eller husvagnshandlare på din ort)


Mvh
larsemil
 
Sv: Gasolpåfyllning Lübeck?

Det är inte jag som ska åka, det är en annan medlem, jag hjälper bara till med att skriva frågan.
Ska kolla om dom har tyska flaskor, själv har jag 4 st så dom kan ju låna av mig

/Ludde
 
Sv: Gasolpåfyllning Lübeck?

Gäller det tyska flaskor, kan de också byta dem i elaffären i Heiligenhafen.
Den ligger i hörnan mellan Fleggaards och Calles.
Kostade 15€ förra året när jag bytte där.

Ofta skall man ju ändå passera den vägen när man är i krokarna.....
 
Sv: Gasolpåfyllning Lübeck?

Skilljer det något på kvalitén på gasol för en bekant tankade sin gasoltank i Tyskland och sedan började kylskåpet krångla.
 
Sv: Gasolpåfyllning Lübeck?

Om sommeren kan det forekomme mer butan i blandingen - dette fungerer dårlig i vårt klima.
 
Sv: Gasolpåfyllning Lübeck?

Dom tankade det i Tyskland nu för några veckor sedan och fick problem med kylen när dom kommer ner till Österrike några dagar senare.
Dom har också en N-B 2007:a på.
 
Sv: Gasolpåfyllning Lübeck?

Problemet med en 30% butan som kan forekomme hos enkelte fyllesteder i Tyskland om sommeren er at det blir lavere gasstrykk i flasken. Dette kan føre til redusert mengde gass gjennom regulatoren og dårlig forbrenning med påfølgende sot i flammene. Ser det godt på spisen - sot under på grytene.

En annen sak er at det på kylskåp av den generasjonen han har er litt for tett kapsling rundt brenneren - en kan vika ut noen mm på ene sidan - det bruker hjelpa på forbrenningen. Er ikke det nok så kan det være tid for en rask sotning av røret - trykkluft ned røret kan være tilstrekkelig og deretter en avblåsning av brenneren.
 
Tillbaka
Toppen