• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Gasolomkopplare

Belsing

HBK Medlem
Inlägg
5
Kommun
Västervik
HBK-Nr
27999
Medlemskap
2026
Hej !
Jag har en gasolomkopplare i husbilen, jag undrar om någon vet vad som kan vara fel, jag får inte fram någon gasol, jag har gjort rent i den men det hjälper inte. När man sätter på gasolen så klickar det bara till men inget tryck visas på manometern, nu får jag koppla slangen direkt på regulatorn så funkar det efter man har försökt att få ut luften. Vad kan man göra åt mitt problem?


Gasolomkopplare orange.jpg
 
Finns det möjligen en crash-ventil i omkopplaren. På Trumas omkopplare kan den ibland lösa ut (om man kör ner i ett potthål t.ex.) och behöver tryckas in igen.

MVH
Hans
 
Hej

Nej det finns det inte vad jag vet om, är det den gröna knappen, inte den på slangen utan den på regulatorn, Det kommer fram gasol när jag kopplar förbi den orange kopplingen.
 
Glöm inte filter
 
Hvis du har 2 gasflasker så se til at få duocontrol
Så slipper du for at skifte flaske midt nat, når den ene flaske tar slut
 
Hvis du har 2 gasflasker så se til at få duocontrol
Så slipper du for at skifte flaske midt nat, når den ene flaske tar slut
Jag tolkade Belsing's inlägg som att han inte ville ha en duo omkopplare.
 
Tillbaka
Toppen