Sv: Garmin Street Pilot 2620
Vi har uppdaterat vår Garmin street pilot 2620 i april-07 till city nav. v07.detta fick inte plats på hårddisken,utan vi förlorade bl.a Spanien och Portugal.Det hade kommit till nya länder.Alternativet dade varit att förlora Skandinavien.Hårddisken i navigatorn är för liten och går inte att byta.Har kontaktat Garmin,som råder oss att byta apparat.Vi köpte navigatorn i febr.2005 för 13750:- finns det någon som vet om det går att koppla en extern hårddisk?
TSU 484 Avo och Laila
Hej!
Ser att du inte får svar på dina frågor utan
helt andra saker dyker upp (?), tråkigt!
Men vi har också en Garmin street pilot 2620, vi daterade upp den till "City Navigator Europe
V8 de lux all regions den 17/3-06 (V7 fanns i vår 2620 redan då vi köpte den i jan 2005)!
Att hårddisken i 2620 inte skulle klara detta är rent nonsens, har nyss kollat min pga dina problem, allt omfattas i den även stora delar av Östeuropa!
Vet inte om du fått fel vers V7 (= gammal!) eller om du har fått V8 (fanns för leverans redan från 25/2 -06!) och söker ladda den över V7, då kanske inte hårddisken räckar till?
Hårddisken ska annars räcka till även för andra kartografier t.ex också för USA!
Kolla först vilken version som du har resp fått! Vid fortsatta problem kontakta lämpligen "Sportmanchip tfn 031-939400, de finns på Bolshedens Industriväg 30, 427 50 Billdal", de har även service på Garmin och kan även hjälpa dig med med laddn av V8, om du inte fixar det själv.
/ Lycka till hälsar, Bengt 333