• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Garmin Camper

Två vädurar

FD HBK Medlem
Inlägg
102
Kommun
Örebro
HBK-Nr
9247
Medlemskap
2022
BE14FC07-9DE5-4834-8216-60967CA95E28.jpeg Hur kan vi ta bort symbolen till vänster med hastighet och husbilsbilden. Vi åker på en 90-väg, symbolen säger att vi bara får åka 70.
 
Du har gjort en inställning själv eller förvalt kanske på max 70km för husbil, går att ändra i den menyn, välj annars ett annat fordonstyp.
 
Om du ställer in vikten för ditt fordon över 3500 kg så kommer det aldrig över 80 km/h på den symbolen i när du kör i Sverige.
 
Om du ställer in vikten för ditt fordon över 3500 kg så kommer det aldrig över 80 km/h på den symbolen i när du kör i Sverige.
Det borde väl rimligen vara tvärtom, dvs att i Sverige ska indikeringen följa skyltarna (om husbilen är Pb klass 2) och i utlandet begränsat till 80 eller liknande eftersom bilen då går som lastbil i många länder
 
Min ser ut så där, när jag kör över tillåten hastighet, Den ger även en signal när jag kommer över gränsen.
Prova att uppdatera kartorna, så kanske gps,en känner att det är en 90-väg.
 
Det borde väl rimligen vara tvärtom, dvs att i Sverige ska indikeringen följa skyltarna (om husbilen är Pb klass 2) och i utlandet begränsat till 80 eller liknande eftersom bilen då går som lastbil i många länder
Kan man tycka. I utlandet begränsas det till 80 som du skriver, men Garmin har valt att inte göra något undantag i programvaran på den punkten för lilla Sverige. Åtminstone är det så i min 760 LMT-D som jag uppgraderade nu för någon månad sedan.

Skrevs om detta i en annan tråd för något år sedan (orkar inte leta upp den just nu).
 
Men man klara av Luxemburg, där det är den udda fartgränsen 75 km/h, varför inte Sverige då.
 
Problemet er sikkert at PB2 ikke finnes i programvaren, hvordan er det med spesialhåndteringen på autobahn for husbiler under 7500 kg, er det 80 eller 100 kmh der? De 75 kmh i Lux er for alle over 3500 kg - noe som passer med generelle regler.
 
Tillbaka
Toppen