• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Fukt i motorrum Ford Transit

F

F.d. 16416

Guest
Hej!

Inför vinteravställningen av husbilen Ford Transit 2008 upptäckte jag att mattan, som sitter på höger sida i motorrummet och som även går ned på den plana plåten var helt genomblöt nedtill. Vattnet rinner tydligen in i skarven mellan skärm och motorhuv.
Jag kunde krama ur mattan som en blöt svamp. Inte så bra med denna fukt direkt på plåten. Har torkat torrt och lyft upp mattan så den får torka upp. Kommer dock att klippa bort den nedre delen.
Kanske värt att kolla detta om ni har samma bil.

Roadglider
 
Senast redigerad av en moderator:
Toppen