• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Förbrukning Hobby T 650

F

F.d. 58240

Guest
Har en Lmc alkov på 7m och 3800 kg med samma 2,4L motor. Kör iof med chip men en Norgeresa i lagligt tempo med lite berg strax över litern per mil. ToR Gbg-Sthlm med fart 110 km/h runt 1,4 per mil så det blir nog inte bättre än så.
Runt 90 är lagom och då drar inte förbrukningen iväg, runt 80 går det att köra utan det går över 1 L/milen.
Jo, man kanske skall testa att sänka farten så att man ligger runt 90 istället. Ser vad utslaget blir.
 

leja4

HBK Medlem
Inlägg
508
Kommun
Skellefteå
HBK-Nr
20540
Medlemskap
2025
Hej !
Den förbrukningen stämmer nästan exakt med vår Iveco på 205 hk. Vi brukar ligga snäppet högre hastighet än långtradarna för att slippa bli omkörda. Jag tycker att det verkar som förbrukningen är ngt lägre utomlands.
BBa
 
Toppen