• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Er dette verdens største forum?

Knerten

HBK Medlem
Inlägg
258
Kommun
Norge
HBK-Nr
180
Medlemskap
2026
Jeg ser under "Statistik" følgende tall:

HBK Medlemmar: 2 723
Forummedlemmar: 6 110
Ämnen: 16 786 890
Inlägg: 4 295 049 892

:spinny:Nesten 4,3 milliarder innlegg, og da må da husbilsklubben.se være verdens største diskusjonsforum... :twitcy:

mvh magne
 
F

F.d. 16416

Guest
Sv: Er dette verdens største forum?

Hej,

Verkar nästan så.. Jfr AutoPower en oberoende sida för BMW.

Hade nu på morgonen följande statistik:
Antal inlägg:
Antal användare:
1.649.565 st
40.217 st
Roadglider
 
Senast redigerad av en moderator:
F

F.d. 11293

Guest
Sv: Er dette verdens største forum?

Jag har funderat på en sak, alla dessa trådar o inlägg o billder, finns det hur mycket plats som helst, och hur länge sparas dom, och var? är det ända tills en meteorit träffar jorden o den går under?
jag tänker på Fra angenterna om dom skall läsa allt detta, då blir dom husbilsexperter, då är det lättare att ringa dom för att få svar.
:swoon::swoon::swoon::swoon:
kan någon svara på detta, till en inte helt fullärd expert på området
 
F

F.d. 15719

Guest
Sv: Er dette verdens største forum?

Fast om man har god hälsa och dåligt minne kanske man behöver använda sig av all denna lagrade information någon gång under sin långa levnad?

Och jag tycker nog att meteoriten som avslutning på denna epok är att föredra framför mer utdragna och smärtsamma alternativ, typ luften från svampmoln eller andra osynliga och långsammare angripare i atmosfären.

Men diskussionen får mig osökt att tänka på en strof ur en dikt av Nils Ferlin som poppar upp i huvudet på mig med jämna mellanrum:

Vi upptäckte mer och mer och jorden blev större och större.
Vi upptäckte ännu mer och jorden blev bara en prick,
en liten leksaksballong i oändligheten.

/elisabeth :wink:
 

Knerten

HBK Medlem
Inlägg
258
Kommun
Norge
HBK-Nr
180
Medlemskap
2026
Sv: Er dette verdens største forum?

:) Idag ser tallene slik ut:

HBK Medlemmar: 2 750
Forummedlemmar: 6 141
Ämnen: 9 710
Inlägg: 82 908

Og det er vel mer riktig vil jeg tro!

mvh magne
 
F

F.d. 11293

Guest
Sv: Er dette verdens største forum?

Jag är faktiskt lite nyfiken på hur länge inläggen o alla trådar kommer att finnas kvar i etern o var dom finns, kan någon av våra duktiga Webbar svara på detta, så tycker jag att det skulle vara kul, blir det aldrig fullt?
:)
 
F

F.d. 839

Guest
Sv: Er dette verdens største forum?

Magne,

Jag tror att den Holländska (drygga 11000 medlemmar) och Engelska (drygga 23000 medlemmar) husbils forum är bland dom största i Europa.
 
F

F.d. 346

Guest
Sv: Er dette verdens største forum?

Kan det verkligen stämma med nästan 4,3 miljarder inlägg?
4,3 miljarder är VÄLDIGT, VÄLDIGT mycket!!!

Anders :):):):):):):)
 

Olle Ö

HBK Ställplatsgrupp
Inlägg
697
Kommun
Karlstad
HBK-Nr
1028
Medlemskap
2025
Sv: Er dette verdens største forum?

Observera Knerten andra inlägg i tråden.
Någon av webbarna har rättat till numerären.
/ Olle

PS Däremot har det hänt att räknarn har stannat upp. Inläggen, åtminstone i "På spåret" räknar inte upp. DS
 
Toppen