• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Enkelriktad HDMI?

F

F.d. 52943

Guest
Jag har udda problem. Försöker då och då använda en HDMI kabel mellan min Win7 dator och en Panasonic Viera plasma TV. Ibland funkar det, ibland inte. Försökte hitta lösningen bland datorns inställningar för grafikkort/bildskärm utan framgång.

Provade sedan en desperat sista ågärd - vände kabeln - och det fungerade! Kontakterna ser identiska ut - inget som tyder på att dom skulle vara olika.

Det måste väl vara ett kabelfel eller?????
:wideeyed::wideeyed::wideeyed:
 

schmid

HBK Medlem
Inlägg
1.902
Kommun
Mark
HBK-Nr
353
Medlemskap
2025
Sv: Enkelriktad HDMI?

Hej!

Prova med att sätta i kabeln innan du startar datorn & TV,n.
Då tror jag bägge apparaterna lättare kan känna av kabeln!

Ha det gott!:)
 
F

F.d. 52943

Guest
Sv: Enkelriktad HDMI?

Kanske det, men förklarar det i så fall varför den slutar fungera när jag vänder tillbaks kabeln till "fel" håll och börjar funka igen när jag vänder till "rätt" håll utan omstart?
 

Peter Lindblom

HBK Medlem
Inlägg
1.558
Kommun
Säter
HBK-Nr
10167
Medlemskap
2026
Sv: Enkelriktad HDMI?

Hur lång är kabeln ? Max kabellängd enligt DVI/HDMI standarden 5-8m, längre kan fungera med en kabel av hög kvalitet, VGA 15m utan problem med en billig högkvalitets kabel från t.ex Kjell & co.
När det är frågan om digitala signaler blir det inte brusigt när bitar börjar tappas utan andra knepiga fel kan uppstå, oftast dock att det inte blir någon bild alls eller att den kommer och går.
Ska inte svära på hur det ser ut i dagsläget men tidigare lämnade ATI's grafikkort mer ström > längre avstånd möjliga.

Peter :)
 

Peter Lindblom

HBK Medlem
Inlägg
1.558
Kommun
Säter
HBK-Nr
10167
Medlemskap
2026
Sv: Enkelriktad HDMI?

sketskumt :confused:
Stödjer tv'n pixelmappat på HDMI porten du använder och har du rätt upplösning ? Ska inte spela någon roll (förutom dålig bild) i och för sig men man kan ju kolla. Har du testat en annan kabel ?
 

Knut

FD HBK Medlem
Inlägg
19.557
Kommun
Australien
HBK-Nr
994
Medlemskap
2022
Sv: Enkelriktad HDMI?

Jeg ville skaffet en annen HDMI 1.4 kabel av bra kvalitet - tror det kan være et svakt punkt på en av lederne slik at en får feil signal til datorn om kabelen er vendt den ene veien, men ikke når den er vendt den andre veien. Refleksjoner fra dårlige termineringer kan lage masse forviklinger.
 
Toppen