• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Elförbukning

Roddan

HBK Medlem
Inlägg
143
Kommun
Norrköping
HBK-Nr
12159
Medlemskap
2026
Hej!! Jag hörde på radion igår att våra laddningsbara prylar, typ telefon.
Att om sladden satt i uttaget utan telefon tar den ström. Kan det stämma.
Mvh Roddan
 
Sv: Elförbukning

Svaret är JA! :swoon:

Dom flesta laddare, apparater eller vad det än må vara drar alltid lite ström, även om inte "andra änden" är inkopplad, såvida dom inte har en strömbrytare direkt på 230v sidan.
Ofta är det en nästan försumbar ström som förbrukas, men som man säger "Många Bäckar små"!

/Malbeck
 
Sv: Elförbukning

Om man tar ett normalt villaboende i vila utan att tillföra energi för värme så ligger basförbrukningen på ca 150-500W. Tittar man sig omkring i sin bostad efter hur många displayer, klockor, cirkpumpar, standbayer, trafo till 12V anläggningar m.m. så blir det mer än man tror.

Men som sagt allt är relativt, skiljer från kund till kund.
 
Sv: Elförbukning

Min TV/multimediabänk drar 40 W när allt är avslaget och står i standby. Är allt på så drar den ca 400W.
 
Sv: Elförbukning

Canal Digitals HD-box drar 0,4 W i standbyläge vilket motsvarar 3 kr på ett år.
 
Sv: Elförbukning

Och en modern TV går ej att slå av annat än att dra ur kontakten.
Märkligt i dessa energispartider. Häggen i soliga Umeå
 
Sv: Elförbukning

All vår elektronik går via grenkontakt med strömbrytare, bra för elförbrukningen och känns säkrare ur brandrisksynpunkt.
 
Tillbaka
Toppen