• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Draperitvätt?

romaolsson

HBK Medlem
Inlägg
3
Kommun
Klippan
HBK-Nr
11658
Medlemskap
2025
Vi har en Eura Mobil 585 årsmodell 2005 vars draperi jag skulle vilja tvätta. Är osäker på materialet som ser ut och känns som "mocka". Är det någon som har tvätta ett sådant, vill jag gärna veta hur man tvättar det. Maritza.
 
F

F.d. 58882

Guest
Sv: Draperitvätt?

Om draperiet är av textiltyp så skulle jag gissa på ALCANTARA. Så här står det i Wikipedia : Alcantara, mockaliknande tyg av syntetiskt fibermaterial. Det utvecklades i början av 1970-talet och producerades ursprungligen i Japan. Alcantara består av 60% polyester och 40% polyuretan. Tyget kan både kem- och vattentvättas.
Jag skulle nog försöka mej på att tvätta i ljummen tvållösning & låta det dropptorka.
 
Toppen