• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Dogge.

F

F.d. 4067

Guest
Här kommer en ny medlem, som kommer att följa med oss till Kroatien i sommar.
Vi får se hur det går. Dogge är 6 månader.


/MVH Jean1 :twitcy:
 
Sv: Dogge.

Skall hunden med ut Europa och ha rätt att föras in i Sverige igen så måste du omedelbart påbörja en
vaccinering mot rabies m.m. Och hunden skall slutligen ha hundpass. Förfarandet tar lång tid. Hälsningar från en som är Italien nu med hund , efter en lång väntan!!!! Det finns anda trådar om ämnet här på forumet.
 
Senast ändrad:
Sv: Dogge.

Hej

Efter att våran Frasse har gått vidare till hundhimlen har vi nu införskaffat oss en ny liten bebis.

Ceazar heter han och är 4 månader gammal. Proceduren med rabiesvaccination är redan påbörjad så vi hoppas att han ska bli resklar till en eventuell Italienresa till sommaren.

Eftersom jag inte har kunnat följa forumet på ett bra tag undrar jag hur det gick med den stackars hunden som blev stulen ur en husbil för ett antal månader sen?

Ha det gott allihopa!:spinny:
 

Bilagor

  • Ceazar 2.jpg
    Ceazar 2.jpg
    38,3 KB · Visningar: 6
Sv: Dogge.

Hej

Ceazar heter han, frasse hette våran förra hund.

Det är en blandning mellan en dvärgschnauzer och en riesen schnauzer.
Hur stor han blir vet vi inte riktigt men han borde väl bli som en mellanschnauzer ungefär, kanske lite större.

/Per
 
Tillbaka
Toppen