• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Butyl. Band eller tub??

F

F.d. 27920

Guest
Ska täta om vår gamla Weinsnerg -91 uppifrån och ner. Vi ska ta luckorna på taket och vad är bäst att täta med? Butylband eller från tub med spruta eller kanske både och. Vi är nya på detta så alla råd mottages tacksamt. Naturligtvis så ska även alla lister tätas också då vi sett att den gamla tätmassan torkat. Allt ska även först skruvas bort och göras rent innan det kommer ny tätning. Men vad är bäst ?? Snurrigt är det. :wideeyed:
 

peter nilsson

HBK Medlem
Inlägg
1.577
Kommun
Kiruna
HBK-Nr
1930
Medlemskap
2025
Sv: Butyl. Band eller tub??

Valde butyl på tub. Anledningen var att jag tyckte butylbanden var så stela. Pratade med en husvagnsfirma de använde butyl på tub av samma anledning. När du tätar om taklisterna är det en fördel om man är två. Listerna är långa och butylen är VÄLDIGT KLADDIG.
Lycka till
 
F

F.d. 58882

Guest
Sv: Butyl. Band eller tub??

Man kan även använda TEC7. Lika bra som Butyl eller Sikaflex & finns i olika färger som vit, svart, brun & grå.

Bennie
 
Toppen