• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Brandrök

H

hianders

Guest
Sv: Brandrök

Nu börjar brandröken breda ut sig över Hallstahammar också. Jag trodde skogsbranden var långt bort?

Vi får väl se vilken riktning det blir under dagen! Vinden verkar snurra runt i olika riktningar! Det finns och har funnits rök och sot i Västerås och också i Falun/Borlänge. Elden är visst nu bara en mil fr Norberg.

Nu börjar vi få lite grått i luften här också men ingen starkare röklukt än. Håller alla tummar och tår!

Vilken hjälteinsats räddningspersonalen gör och vilken frustration de måste känna. Man känner sig nog ganska liten i detta kaos.

Inger
 

EPersson

HBK Medlem
Inlägg
1.578
Kommun
Eskilstuna
HBK-Nr
11890
Medlemskap
2025
Sv: Brandrök

Som tur är blåser vindarna rätt för oss. men röken har hittat över Mälaren nu.
Vänder vinden så får vi hit eländet.
 
H

hianders

Guest
Sv: Brandrök

Den här bilden är tagen mot våra grannar tvärsöver åkern. Alldeles vitt i skogskanterna runtom. Hoppas inte vinden vrider sig hitåt! Än är ju inte faran över.

Lång dags färd mot natt känns det som!

Inger
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    1,1 MB · Visningar: 2

berkri

HBK Medlem
Inlägg
1.074
Kommun
Sala
HBK-Nr
14555
Medlemskap
2028
Sv: Brandrök

image.jpg
Vi är omringade av röken som svider i ögonen och sticker i halsen! Bor ca 10 km från nuvarande brandområde. Dock nästan vindstilla i dag. Hoppas vattenbombningen kan börja snart!
 
Toppen