• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Blinkersproblem

nilhen

HBK Medlem
Inlägg
318
Kommun
Billeberga
HBK-Nr
3266
Medlemskap
2025
I påskhelgen fick min blinkers för sig att jag hela tiden ville använda "komfortblinkersen" med andra ord den blinkade fem gånger, sen slutade den. Detta trots att blinkers spaken var i yttersta läget. Samma sak åt både höger och vänster. Detta höll på tills jag stannade bilen och startade om den. Sen dess har det inte hänt.
Det känns som ett litet elektronik problem.
Har någon haft detta problemet?
Har ni gjort något åt det?
Bilen är en Fiat Ducato -11.
//Nilhen
 

Stein & Helena

FD HBK Medlem
Inlägg
43
Kommun
Vänersborg
HBK-Nr
2472
Medlemskap
2024
Sv: Blinkersproblem

hei.
Har hatt samme problem enkelte ganger på langturen sist höst, men bare når jeg skulle til venstre. Har kjört mye etter problemet oppstod, men det har ikke gjentatt seg. Vanskelig å feilsöke når det er en periodisk feil.
 
Toppen