Örjan o Helen
HBK Medlem
Hej, funderar på att inhandla en ny stereo till bilen med fjärrkontroll. Tar gärna emot tips om bra apparater . MVH Fransen.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Köpte en Kenwood stereo förra sommaren och ljudet och sändningen fungerar så länge vi kör omkring i Gävle, när vi åker längre försvinner sändningen och det blir bara skräp det bara sprakar i radion och några kanaler får vi inte in den bara söker hela tiden.
Fick en extern antenn inkopplad men det blev inte ett dugg bättre.
Någon som har en idé och vad jag ska göra?
/Pelle
Har upplevt samma problem. Vi tröttnade på detta i helgen och köpte en kabel så nu kör vi musik via telefonen istället och det fungerar ju så klart helt utan störningar. Kan tom lyssna på lokal sport i p4 om vi är långt borta från hemkommunen..![]()
Vi har detsamma i vår men tar numera in radio via telefonen. Då kan vi dessutom välja vilken radiostation vi vill ha in och lyssna på.Vi har "blåtand", CD och USB-minnen men ibland vill man "bara" ha radio. Det är så svårt att få in väderrapporten på CD:n.
Jag tror att Pelle&Lena också det mesta i sin Kenwood.![]()
Vi har detsamma i vår men tar numera in radio via telefonen. Då kan vi dessutom välja vilken radiostation vi vill ha in och lyssna på.![]()
Har bara kört i de sydligare breddgraderna av Sverige så har inte provat fullt ut. Men det är säkert inte 100%:igt, men än så länge har det fungerat bra.Råkar ni aldrig ut för radioskugga/dålig mottagning på telefonen?
Hej Pelle!
Så blir det för oss också på E4 mot Uppsala, Hedesundavägen ner mot
Heby, E4 norr ut.
Vi har ju antennen på framskärmen så den hamnar i radioskugga på dessa
vägar.
Skall man få en bra mottagning så måste man nog sätta antennen på taket vilket man inte gör om man har en 1meters antenn som vi har.
Det finns nog kortare typ gummipinne som man kan sätta på taket.
Vart sitter er antenn?
Kanske den har åkt ur radion när denna monterades.
Har bara kört i de sydligare breddgraderna av Sverige så har inte provat fullt ut. Men det är säkert inte 100%:igt, men än så länge har det fungerat bra.
Nej, köpte 3,5 mm stereoplug på Clas Ohlsson (49Telia funkar ju bra norrut så man kanske skulle prova det om inget annat hjälper.
Är det USB från telefon som gäller? Verkar finnas allt på vår stereo frugan kollar på cd-skivor med live musik
/Pelle
Vi har en utdragbar antenn monterad högt upp på höger sida fram så den når upp lite på taket, får kolla om den inte sitter i stereon efter montaget, funderade på om det är fel med jordning om det skall vara sånt.
/Pelle
Kolla så att "AF" (alternativa frekvenser) är påslaget och "local" inte är påslaget.
Med en riktig yttre antenn så bör mottagningen vara bra, utan så är det riktig "Kalle Anka" mottagning (bevittnade den dåliga mottagningen hela vägen hem från södra Tyskland när vi köpte husbilen). Tänk på att är inte sprötet riktigt långt så bör antennen vara aktiv (inbyggd förstärkare) för att fungera. Kopplas inte spänning in till en aktiv antenn så blir det nästan ingen mottagning alls.
Glasantenn från Blaupunkt fungerar annars riktigt bra, monterar dom på jobbet när det inte är ekonomiskt försvarbart att riva innertak, plocka ut bakruta, entusiastbilar o.s.v.
Peter![]()