• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Aldevärmarens avgasrör

caytommie

HBK Medlem
Inlägg
13
Kommun
Alingsås
HBK-Nr
14131
Medlemskap
2026
Hej! Jag såg en klurig lösning på problemet med missfärgning under värmarens avgasrör. På vår bil sitter den på sidan av bilen och det bildas alltid svarta ränder under avgasventilen. På bilen jag nämnde hade en liten halvcirkelformad "läpp" i metall monterats på undersidan av ventilen så att avgaserna droppade en bit ut från bilens sida. På så vis slapp man missfärgningen. Någon som vet om man kan köpa en sådan och i så fall var. Möjligen var den hemmagjord men den såg proffsig ut
Kaj Dahlberg
Adria Coral Supreme 670SL
 
Den säljs tillsammans med själva avgaslocket hos husbilshandlare.Vi passerade Alde i Färlöv i veckan och tiggde till oss en lös :)
 
Tillbaka
Toppen