• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

AC-dränering

C

cheetah1

Guest
Chassiefabrikat: Fiat
Chassiemodell: Ducato
Chassietyp: ALKO AMC
Motortyp: 2,8 TDi
Årsmodell Chassie: 1999
Husbilsfabrikat: Hobby
Husbilsmodell: 650FSe
Husbilstyp: Halvintegrerad
Årsmodell Husbil: 1999
Ämnesområde: Värme
AC:n i bildelen läcker vatten. Förmodligen är det väl inte märkvärdigare än att dräneringen är igensatt. Nån som har koll på var dräneringen kommer ut under bilen?
 
C

cheetah1

Guest
Problemet löst! Upptäckte att slanganslutningen satt synlig under instrumentbrädan. Visade sig också att den låg i kläm i genomföringen i brandväggen. Justerade och blåste igenom med tryckluft så var problemet löst. Blåste också lite försiktigt i anslutningen mot kylpaketet. "Plopp" sa det, och ut kom en massa gegga och typ en halv liter vatten.

Så nu ska det funka igen!
 
Toppen