• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

12Volt till kylskåpet

  • Startad av Startad av F.d. 52990
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 52990

Guest
Hejsan
Tänkte börja kolla felen från förra sommaren.
Jag fick aldrig kylskåpet att gå på 12volt, är det inte bara att stänga av gasen och 220 knappen och slå på 12volt, eller har jag fel.
mvh Tommy
 
Sv: 12Volt till kylskåpet

Om allt är i sin ordning skall kylskåpet fungera när du startat motorn.
Då skall den inbyggda lampan i 12v strömbrytaren lysa.

Jojje
 
Sv: 12Volt till kylskåpet

Nja, om du inte har något elblock brukar 12v till kylskåpet komma från ett relä som ligger kopplat till DF+ på generatorn. Dvs relät drar först när motorn är igång och generatorn snurrar.
Om du har ett elblock tex EBL 99 så finns det en utgång för kylskåpet som har samma funktion. Att kylskåpet inte är direktkopplat till 12v beror på att det drar så hög effekt att det skulle tömma batteriet på några timmar (gas- 230v- och 12v- skåpen).
// Göte J
 
Sv: 12Volt till kylskåpet

Okej, det har jag inte provat, ska testa det när jag skottat mej fram till garaget.
mvh Tommy
 
Tillbaka
Toppen