• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Åtgång Diamantvax

  • Startad av Startad av F.d. 58815
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 58815

Guest
Hej

Är det någon som vet hur mycket vax det går åt till en husbil 6,5 meter ?
Räcker 1 liter...2....3...eller en tankbil ?
Ska till att beställa nu.

Kjelle
 
Sv: Åtgång Diamantvax

Oj.....jag hade tänkt beställa 3 liter. Nu är ju frågan.....vad får man tag i vaxet.
Skicka efter kostar ju mer än vaxet :confused:
 
Sv: Åtgång Diamantvax

Jag skippar nog diamant och går till grannhuset (Clas Ohlson ) och köper deras "lilla svarta" flaska. Det kan ju inte bli sämre än det är nu, tror jag.

Kjelle
 
Sv: Åtgång Diamantvax

Köp ett lättarbetat vax, annars lessnar man innan halva bilen är färdig. Jag köpte ett lättarbetat vax på Biltema, kanske inte bästa kvalitet, men betydligt bättre än det vaxet som aldrig kom på bilen.
Jag vaxar bilen en gång varje vinter. Nu är den jättefin.
 
Sv: Åtgång Diamantvax

Vaxade personbilen med Båtvax! Polermaskinen gjorde ingen nytta, bara att ta till handkraft. Men vaxet håller för tvättar!!!
 
Sv: Åtgång Diamantvax

For mange år siden brukte jeg Biltema sin rensende båtvoks, men etter de endret innholdet fungerte ikke den nye. Har lett etter en god erstatning siden, andre rensende båtvokser inneholder for mye rubbing. Har prøvd diverse hurtigvokser, fungerer brukbart for noen mnd på lakkerte plater men ikke like bra på gfk og lakkert plast - disse flatene trekker til seg voksen og må behandles oftere. Den gamle biltema voksen mettet slike flater og ble ikke vasket ut.
 
Sv: Åtgång Diamantvax

Om ett vax inte blir bra beror det inte på vaxet, utan på dåligt underarbete, bilen måste först poleras så att den är helt slät i ytan, sedan kan vaxet läggas på och poleras ut. Om man lägger vax på en oxiderad yta blir glansen mycket kortvarig och smuts fastnar i den av oxid sträva ytan. Gäller glasfiberarmerad plast (GFK som en del kallar det) dubbelt upp! Att jag sedan anser att en vettigt utförd polering och lackförsegling ger en mycket bättre hållbarhet är förståss en annan sak. :)
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Toppen