• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

El anslutning under vintern

Lennart Eriksson

HBK Medlem
Inlägg
344
Kommun
Laxå
HBK-Nr
1411
Medlemskap
2026
Jag har möjlighet till konstant ström 220 volt under vintern, bör man ha husbilen inkopplad hela tiden. Jag har bilen stående ute under tak så solcellerna fungerar ju inte då, för övrigt sitter dom tre bostadsbatterierna och startbatteri kvar i bilen. Bilen är en knaus 900 så jag utgår från att den är utrustad med modern laddare.
Lennart
 
Det kommer du nog att få flera svar på, som motsäger varandra :-)
Jag har min stående hemma över vintern, har 230 V inkopplat, och även en mindre värmefläkt i bilen, för att hålla ner luftfuktigheten.
Risk för möss säger en del, jag har hittills inte sett några som tur är.
 
Har haft vår stående på tomten i sex år med inkopplad el och Aldevärme 8 gr. Har (hittills) inte haft några problem alls. När man än går ut i bilen och kollar håller Alden exakt inställd temp. Har tre batterier + solceller.
GOD JUL förresten!
 
Även jag har el på hela vintern, dock ingen värme, kall luft innehåller mindre fukt än varm, isåfall skall man nog ha full värme, men risken för elavbrott finns ju så man bör tömma allt vatten ändå, du kommer som sagt få andra åsikter också.
 
Har ström på när bilen står hemma på uppfarten sätter alde på ca 10 grader
Nu vintercampar vi typ var annan helg då är det skönt med lite för värme nu har det ju inte varit så där superkallt på två vintrar har haft husbil sen 2017.
Gjorde misstaget att sätt 2 kWh det var inte bra då rök säkringen tips kör på 1 kWh.
Men alla gör lite olika, man hittar sitt eget sätt

God Jul
Gott Nytt År
 
Tillbaka
Toppen