• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

LiFePO4 Lithium batteri 12v 100ah, val?

ljonsson

HBK Intresserad
Inlägg
80
Kommun
Askersund
Ska köpa ett lithium batteri 12v 100ah och kraven är blåtand med hyggligt gränssnitt samt att bms:en klarar strömuttag på 100A. Och kan prisnivån hamna runt 5kkr så är det en fördel.

Har läst en del här och på webben och bla. hittat SOK battery EU som har fått goda omdömen av Will Prowse som är känd från sin Youtube kanal där han testar och tar isär produkterna. SOK har enligt honom A-grade battericeller. Nästa fabrikat till bra pris är Li Time, Li Time EU/DE också testat av Will Prowse med godkänt resultat.

Någon som har andra tips eller erfarenheter av just 100A storleken?
 
Jag själv skulle definitivt välja SOK, just för att det går enkelt att öppna/stänga lådan som batteriet är monterad i.
Har inga förslag på andra märken.
 
Tillbaka
Toppen