• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Totalrenovering av motorn till våran oldtimer buss

D0D47FE1-8B9D-464D-AE37-EE3D7E08571E.jpeg


Resultat av totalrenovering av motorn. Otaliga timmar och flera månaders jobb. Men nu är originalmotorn som ny. 110 hästkrafter, skön mercedesljud och går som en dröm. Motorn sitter längst bak i bussen, så i kabinen är det ganska tyst.
  • Gilla
Reaktioner: Lundsholm

Kommentarer

Blir spännande att följa. Du kanske kunde köra lite olika saker i en blogg här så vi får vara med och njuta!!!
 
Ja, det ska jag göra, förstår bara inte helt än HUR denna blogg fungerar. Men jag provar mig framåt. Nästa vecka blir den lackerad på ett gammaldags vis. Det ska bli sååå spännande att se resultatet. Sen har vi hittat en gammal stol från en annan veteran buss i Rumänien som vi behöver modifera om lite men sen ska den sitta framme, bredvid föraren, och kläs om i samma läder. Det har varit svårt att hitta en stol som kunde vika dubbelt och uppåt, det behövs för att kunna komma förbi vid ingången.
 
F
Det är bara att fråga mig om det är något du undrar över om bloggen. :)
 

Blogginlägg information

Författare
Mileftermil
Read time
1 min read
Visningar
965
Kommentarer
4
Senaste uppdatering

Fler inlägg från Reseberättelser

  • En test av Istrien
    Hösten -25 tar vi riktning mot norra Kroatien och där Istrien. Läs mer om denna resa i vår...
  • Mot värmen i Kroatien!
    Så har vi åter kommit ut på vägarna med vår husbil. Målet för denna höstresa är Kroatien. Vi har...
  • Första resan.
    Jahopp, då har vi gjort första resan med våran bil. Den blev inte så lång, lite inkörning med...
  • Mot Italien!
    Nu är vi ute på resande fot igen, denna gång med målet att följa Italiens västkust, runda...
  • Vi går i väntans tider!
    Det är många husbilsresenärer som reser runt med hund. Så gäller också för oss. Men nu siktar vi...

Dela detta inlägg

Tillbaka
Toppen