Sv: Falsk marknadföring från Garmin
Till er som har problem med att eran Garmin tar konstiga " genvägar ", har råkat ut för detta själv med min Nuvi 2597 LMT som har " eco-route ".
Man får gå in i eco-route och där i bilprofilen ställa in en mycket hög siffra för stadskörning ( 25 t.e.x. ) och motorväg en låg siffra ( 5 t.e.x. ) samt i navigering ställa in " mindre bränsle ", därefter stänga av den ordentligt med avstängningsknappen och sätta på den därefter, sedan bör den hålla sig mer till större vägar och inte " gena " via små skogsvägar eller stadskärnor, vilket min ville titt som tätt.
Engelskt forum om detta:
How do I get my Garmin to take me on major highways? | POI Factory
Tyvärr verkar " eco-route " har för stor påverkan på navigatorns vägval vilket gör att den vill " gena " än här, än där trots att det tar längre tid bara för att spara nån droppe bränsle och man irrar omkring på små skogsvägar eller stadscentrum när huvudleden borde vara förstaval när man har " kortast tid " och " undvik grusvägar " inställt.
IDIOTISKT GARMIN !!
Edit: Har även en äldre Garmin 1390 med " eco-route " till min personbil, märkligt nog tar den inga sådana konstiga genvägar så det verkar som att det är nyare modeller som håller på med denna idioti.
Enda trösten är man har fått sett mycket som man inte skulle se, fast jag spar mig gärna från nästan igenväxta grusvägar och gamla smala stenbroar som är så smala så det knappt går att köra över, fast när den ville ha mig genom Jönköping centrum hade jag lärt mig dess " nycker " på väg från Gränna till Lidköping så jag följde bara vägnummer och hederlig karta i stället för GPS:n.