Krister439
HBK Medlem
Jag har lagt in tankställen för gasol för ett antal länder i min Garmin Camper 760 för att kunna fylla min gasoltank.
POI-filerna finns att hämta från myLPG.eu - LPG/Autogas in Europe
När jag laddar ner de 45 svenska tankställena är dock Å, Ä och Ö omskrivet med symboler så att en station i Skövde ser ut så här: 13.88898,58.39527,"Skaraborgs Gasol","NorregÃ¥rdsvägen 18 54134 Skövde - myLPG.eu"
Jag har försökt ersätta tecknen med Å, Ä och Ö i exceltabellen för att göra det mer lättläst på navigatorn, men enligt POI-loader blir då filen ogiltig och kan inte laddas.
Jag har laddat ner andra csv-filer som innehåller å, ä och ö utan problem.
Finns det annan väg att gå för att få in namn och adress de svenska gasolstationerna med svensk stavning??
POI-filerna finns att hämta från myLPG.eu - LPG/Autogas in Europe
När jag laddar ner de 45 svenska tankställena är dock Å, Ä och Ö omskrivet med symboler så att en station i Skövde ser ut så här: 13.88898,58.39527,"Skaraborgs Gasol","NorregÃ¥rdsvägen 18 54134 Skövde - myLPG.eu"
Jag har försökt ersätta tecknen med Å, Ä och Ö i exceltabellen för att göra det mer lättläst på navigatorn, men enligt POI-loader blir då filen ogiltig och kan inte laddas.
Jag har laddat ner andra csv-filer som innehåller å, ä och ö utan problem.
Finns det annan väg att gå för att få in namn och adress de svenska gasolstationerna med svensk stavning??