• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Stödbens problem

Gunnar

HBK Hedersmedlem
Admin medlem
Inlägg
18.032
Kommun
Malmö
HBK-Nr
5
Medlemskap
2040
På min husbil en Carthago E-line och på flera andra fabrikat går stödbenen inte att veva helt upp under bilen. Stoppläget (2) gör att de stannar med viss lutning så de riskerar att gå i trottoarkanter eller stenar man ev. backar över.

En vanlig lösning för att få stödbenen ända upp är att man lyfter dem för hand den sista biten så att rullen (3) går förbi stoppläget innan man vevar dem helt upp. Det är dock ganska besvärligt att komma in under och lyfta dem eftersom man samtidigt måste manöverera veven.

Ganska enkel lösning är att lossa stödbenet (1) från fästet och vrida det ett halv varv.
Man slår ut fjäderpinnen som håller kugghjulet och drar ut den 6-kantiga axeln, därefter vänder man stödbenet ett halv varv och sätter tillbaka kugghjul och axel.

stödben2.jpg

När man vänt stödbenet kommer rullen (3) på fel sida om anvisningen
men det fungerar ändå som vanligt på höger sida. På vänster behöver
man föra fram stödbenet så rullen kommer på rätt sida.

stödben4.jpg

En gummikloss skyddar undersidan av golvet.

stödben5.jpg
 
Sv: Stödbens problem

Tack för ett riktigt bra tips, har länge irriterat mig på att dom inte gick att hissa högre/Staffan
 
Tillbaka
Toppen