• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla. Du måste logga in för att betala årsavgiften!

Taklucka

Jan Hansson

HBK Medlem
Inlägg
5
Kommun
Sjöbo
HBK-Nr
35314
Medlemskap
2026
Min tak lucka har blivit skadad troligtvis är det en kaja som har varit aggressiv och hackat det blir kondens på insidan men det stora problemet är att det inte finns några nya plast glas husbilen är en Kabe 750 t 2013 jag undrar om någon annan har fått skador på sin taklucka och vad ni har gjort det är främre luckan. Jan Hansson
 
Hej, om det är en taklucka från tillbehörsmarknaden som de monterat så kan den finnas även om Kabe inte har delar kvar och man söker på fabrikatet... Men det kanske är undersökt rejält.

I så fall är det nog enklast att byta ut hela luckan mot en ny med ram och allt. Du skriver inte måttet på den, men om det är en "liten" så brukar det vara 40x40cm som är standard. Till det måttet finns det nästan hur många luckor som helst, även luckor som Heki som kan vara lite öppna under färd. Man kan ju också tänka på färgen på innerramen som finns från vit till lite nertonad m.m. och innerram med både insektsnät och mörkläggning.
Det man måste tänka på lite är om den gamla luckan är ventilerad eller inte för det kan ingå i husbilens tvångsventilation från början.
Just Hekiluckan täcker både olika färg, nät och mörkläggning samt ventilation eller inte.
Men det finns andra bra fabrikat som täcker allt, samt även inbyggd fläkt.

Om luckan är större så brukar det finnas storlekar som stämmer med dem också, eller i värsta fall så får man sätta dit en lite större lucka än hålet men då kan det bli rätt mycket arbete ev. med ny ram mellan inner och yttertak runt hålet m.m.
Med rätt storlek på luckan så kan du få bra förslag, men sedan måste den ju monteras så det blir helt tätt och bra med nya ramen mot taket. Då beror det på om man vill/kan göra det själv eller inte.

M.v.h. JANKRO.
 
Senast ändrad:
tack för ditt svar, det är den stora luckan på 120 cm lång 75cm bred försänkt i taket utan ventilation men jag skall försöka prata med Dometic om det går eller fråga andra verkstäder för luckan borde rimligtvis användas av fler än Kabe. Mvh. Jan
 
tack för ditt svar, det är den stora luckan på 120 cm lång 75cm bred försänkt i taket utan ventilation men jag skall försöka prata med Dometic om det går eller fråga andra verkstäder för luckan borde rimligtvis användas av fler än Kabe. Mvh. Jan
Ok. så en större alltså. Ser att Pålle kommit med bra förslag på större Dometic/Heki luckor/delar som kan passa.

Lycka till.

M.v.h. JANKRO.
 
Tillbaka
Toppen