Göran Pettersson
HBK Medlem
Vilka däck ska jag välja till min husbil totalvikt 4500 kg
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla. Du måste logga in för att betala årsavgiften!
Tala med en däckverkstad, annars blir det mest gissningar.Vilka däck ska jag välja till min husbil totalvikt 4500 kg
Berätta hur och var du kör, och när på säsongen.Vilka däck ska jag välja till min husbil totalvikt 4500 kg
Allt det du anger. Bara sommarsäsongBerätta hur och var du kör, och när på säsongen.
Vad prioriterar du hos ett däck? Livslängd, ljudnivå, väghållning, komfort osv.
Ta reda på vad som nu sitter på.Vilka däck ska jag välja till min husbil totalvikt 4500 kg
Intressant.Helnöjd med Maxxis!! Haft det i 3 år nu!
Tänk på att det är tillverkaren själv som sätter värdet på både ljudvolym och vattenvärdet…Intressant.
Jag har alltid kört Continental men ser nu att Maxxis ska vara tystare enligt uppmätta värden.
Har du någon synpunkt angående det?
Det är därför jag ställer frågan.Tänk på att det är tillverkaren själv som sätter värdet på både ljudvolym och vattenvärdet…
Livslängd och väghållning oslagbar = Michelin Agilis CampingVilka däck ska jag välja till min husbil totalvikt 4500 kg
De har inte tillverkats de senaste åren. Kan finnas i lager hos återförsäljare, men var då noga med att kolla tillverkningsdatum. Tror att Michelin endast tillverkar Cross Climate i CP utförande.Livslängd och väghållning oslagbar = Michelin Agilis Camping
Tråkiga erfarenheter du har av däckverkstad! En bra verkstad säljer alla dom stora märkena och kan tala för dom alla, det finns inget att vinna om inte kunden blir nöjd.Talar du med en däckverkstad kommer du få ett råd baserat på kommersiella grunder.
(övertydligt exempel, däckfirman kommer inte att rekomendera ett däck dom inte saluför.)
"Välj ditt gift"
Grejen är ju den att om verkstaden X inte har märket han rekomenderar, då blir kunden onöjd. Få vill bli bollade runt i stan.Tråkiga erfarenheter du har av däckverkstad! En bra verkstad säljer alla dom stora märkena och kan tala för dom alla, det finns inget att vinna om inte kunden blir nöjd.
Då är jag nog inte som andra.Grejen är ju den att om verkstaden X inte har märket han rekomenderar, då blir kunden onöjd. Få vill bli bollade runt i stan.
Dessutom lär han inte bli kvar i branchen om han hänvisar kunder till någon annan i längden.
Ren logik i marknadsekonomin.
Byt verkstad jag känner inte igen problemet, vi lånar däck från annan verkstad om vi inte har det rätta, hämtar direkt!Grejen är ju den att om verkstaden X inte har märket han rekomenderar, då blir kunden onöjd. Få vill bli bollade runt i stan.
Dessutom lär han inte bli kvar i branchen om han hänvisar kunder till någon annan i längden.
Ren logik i marknadsekonomin.