Gunillas Kenth
HBK in Memoriam
- Inlägg
- 13.489
- Kommun
- Hässleholm
Jag har satt min till 3,5 T för annars väljer den onödigt långa omvägar. Ut på motorväg så fort den finns i närheten.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2024.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
Jag har satt min till 3,5 T för annars väljer den onödigt långa omvägar. Ut på motorväg så fort den finns i närheten.
Hittar gps inte din position? Den behöver positionen för att kunna beräkna en rutt.Tyvärr fungerar det inte för mig. GPS söker hela tiden fast den står på 3500 kg
Hittar gps inte din position? Den behöver positionen för att kunna beräkna en rutt.
Så först måste positionen fastställas.
Har den svårt att hitta positionen så ta loss gps och ta med den utanför fordonet så att den får fri sikt mot himlen. Det kan ta en stund för den att hitta var den är, särskilt om man har förflyttas sig från var den senast visste positionen.
En del fordon har silveroxid i framrutan för att minska värmeinstrålning. Silveroxiden har dock även egenheten att hindra gps-signaler och andra transpondrar typ Brobizz från att få igenom signalen. Det är väl främst franska personbilar som har det här. Då är det bara att försöka hitta en annan plats för gpsen.
Vill gps inte hitta positionen kan man göra en simulerad plats genom att gå till Inställningar - Navigation - GPS Simulator. Ifrån menyn välj Karta. Dra kartan till den plats där du befinner dig och zooma in om det behövs. När du är nöjd dubbelklicka på platsen. Det kommer upp en adress i botten på skärmen och välj där Denna plats. Gpsen är nu i simulerat läge och ska nu kunna göra en ruttberäkning.
Simuleringen kan hjälpa gpsen att hitta sin verkliga position när man avaktiver simuleringen
Funkar beräkningen så är det bara att tillbaka Inställningar - Navigation och bocka av simuleringen
Ett par sidor från Garmin support som kan vara värt att läsa
Automotive Device Calculating Routes Slowly | Garmin Support
Truck Device Routing Inaccurately or Giving Wrong Directions | Garmin Support
Det kan bero även på längd, bredd och höjd är annorlunda.
Det här är väl inte bekräftat men Garmin kartorna har någon inbyggd form av databaslista som anger vad vägarna är av för kvalite, vikt, längd, höjd och hastighet
Det kan vara så de vägar runt dig inte är klassade för 7,5 ton och då hittar gpsen inga vägar helt enkelt.
Så antingen förflytta sig till ett vägavsnitt t.ex. större genomfartsled och prova där.
Går också göra genom simulering.
Garmins kartor och programvaror är inget som imponerar. Har själv fått de mest fantasiska ruttförslag som krävde 30-40 mils omvägar på en sträcka av 10 mil. Det var främst Frankrike men aldrig i Tyskland. Definition av vägkvalitet från olika länder är det som skiljer enligt min mening.
Jag brukar alltid när jag lagt in en rutt trycka fram kartan för att se om det ser vettigt ut.
Jag brukar alltid när jag lagt in en rutt trycka fram kartan för att se om det ser vettigt ut.
Här får jag tyvärr inga förslag när jag har husbilen framme.
Har du testat en fabriksåterställning?
Okej, då kan jag tyvärr inte hjälpa dig, kanske har ändrats på senare modeller eller nåt.Finns ej som val under koordinater, format!?
Det jag menade med "Filer" är att jag har gjort en enklare guide för hur man ställer in formatet i sin garmin och lite tips runt det i Filer här i hbk, postar en genväg dit, även om det kanske inte fungerar för nyare modeller:Ska jag gå in under filer eller?