Sv: På väg mot Portugal - Spanien 2017 - 2018
171111
Vi var lite oroliga att det var något annat fel än batterierna,
Men tydligen var dom OK.
Vi körde mot campingen i Larrouleta, tanken var att åka halva vägen och sedan fika.
Här fikade vi,
Google Maps link:
Efter fikat åkte vi vidare, på en ny bit väg visste ingen av dom var vi var, en rondell fanns inte med.
Sygic visade oss in på betalväg, Garmin ville svänga av.
Vi valde Sygic eftersom jag var säker på att tull/betalvägar var avslagna.
Kollade och det stämde, den var avklickad.
Nåväl nu blev det betalväg á 5.40€, vi passerade en husbil med Hbk logga där bak.
Det blev gasen i botten eftersom jag ville rensa ur motor efter 90 farterna bakom lastbilarna.
Efter ett antal mil ville Garmin damen svänga av betalvägen, och, det gjorde vi.
Sen gick det åt he-v--te, vi växlade mellan Sygic och Garmin, det bliv fel hur vi än gjorde.
I en by blev vi fotograferade, tror jag, brukar hålla hastigheten.
Nu är frågan.
Går det att lita på Gps,en när det gäller hastighet, eller är det mätaren som gäller
Normal visar den mindre hastighet är Gps,en.
Vi lär nog få reda på det, antar jag.
Efter många om och mil kom vi fram till avfarten till camping Larrouleta, vägen dit var avstängd.
Nu blev det ingen tvätt av kläder, fyllning eller tömning, vilket vi inte gjorde på sista stället
Det blev till att leta ställplats, samtidigt började dieselmätaren lysa.
Dags för tankning, vi lade in Hondarribia, på väg dit blev det tankning på Repsol 77 liter i 80 liters tank?
Här var vi sist vi åkte söderut, då fanns inte en plats att stå på, bara personbilar
Antagligen för att det var söndag och vackert väder.
NU var det tomt, bara 4 husbilar
Nu är vi här. N 43° 22' 37,976'' , W 1° 47' 34,631''
[URL="https://maps.google.com/?q=43.37722,-1.79295"
Google Maps link:[/URL]
Här träffade vi på dom Svenskar vi körde om innan på dagen.
Jojje