• Missa inte vårt lotteri som pågår under september månad.
  Det du behöver göra för att delta i lotteriet är att bidra med uppdateringar för en Husbilsplats.
  Läs mer här

Uppdatering av hemsidan 10 februari

dator3.jpg


Varför gör man en uppdatering av hemsidan och forumet när man precis bytt plattform?


Orsaken är att vi vill hålla jämna steg med säkerhetsuppdateringar och annat. För att kunna hålla hög säkerhet och ha support för klubbens hjärta, forumet, så behöver vi göra en uppgradering. Den nya versionen är en ny generation av plattformen. Det innebär en större uppgradering och vi behöver stänga ned forumet. Den 10 februari klockan 08.00 kommer hemsidan ligga nere i c:a 4 timmar.

Då det är en uppgradering av samma plattform som vi har idag är förändringarna inte lika stora utseendemässigt som förra gången. Layouten är modernare och enklare, nästan alla funktioner kommer att finnas kvar, de finns bara på annan plats. Vid denna förändring finns en funktion som tyvärr försvinner, att sortera trådar med ”senaste inlägg först”. Vi är fullt medvetna om att några kan ha problem i början, men då är det bara att fråga oss.

 • Bättre mobilanpassning.
 • Tydligare menyer.
 • Senaste nytt i menyn som ger snabb åtkomst till allt som hänt sedan sist.
 • Modernare utseende.
 • Stor igenkänningsfaktor med dagens forum.
 • Gilla har nu fått flera reaktioner, förutom ”gilla”.
 • Du kan även använda gilla i meddelande.
 • Bokmärken kan du sätta på sidor du vill komma ihåg senare.
 • Lätt att sortera på Prefix i de forum där dessa finns.
 • Husbilsdoktorn har förbättrats och man kan förutom att sätta en tråd som löst, även välja de svar som bäst löste problemet.
 • Träffarna har fått en ny bokningsfunktion.
 • Funktionen Diskussion ändrar namn till Meddelande
När det viktigaste är klart kopplas trafiken på igen. Därefter fortsätter arbetet med att fixa länkar samt annat smått och gott. Filer, Bloggar, Bilder och Visa upp kommer inte att vara tillgängliga för medlemmarna tills dessa de är genomgångna och klara, där har vi ingen tidsgräns.

Lite exempel på hur det kommer se ut.
1.JPG


När du loggat in ser bilden ut så här.
Bild2.jpg

Bild7.JPG

Bild6.jpg

Datanörd.JPG


Så här ser bilden med mörk bakgrund ut.
Datanörd3.JPG
Om författaren
Lassej
Lars Jönsson, mångsysslare som jobbar bakom skärmen Husbilsklubbens forum som Webb Admin och på Facebook som Admin.

Senaste recensioner

Wow vilket jobb! Bra!

Kommentarer

Artikel information

Författare
Lassej
Visningar
3.163
Kommentarer
1
Recensioner
1
Senast uppdaterad
Betyg
5,00 stjärnor 4 betyg

Flera i Publika

Flera från Lassej

Dela denna artikel

Toppen