F
F.d. 52943
Guest
Jag har HBKs ställplatslista i Locus med offlinekartor, och koppling till Sygic. Det brukar fungera glimrande.
Idag skickade hon (Sygic) dock ut oss på en wild ghostcase över gotländska landsbygden på jakt efter ställplatsen vid Ljugarns Golfklubb.
Eftersom jag har allt i plattan offline så behöver vi inget nät - de e bar å åk!
Till saken hör att vi har bredband via tre olika kanaler att tillgå, men varför kolla i onödan. Efter ett virrande bland gårdar på landsbygden, där Sygic bestämt hävdade att ställplatsen låg mitt ute på en vidsträckt åker utan vägar tvangs hustrun till en desperat sista utväg - att ta fram motormännens vägatlas. Med hjälp av den insåg vi var golfbanan låg och tog oss slutligen fram till målet.
När jag sedan skulle lägga in en koordinaträttelse till webbarna upptäcker jag att det redan gjorts av Leif Torså och införts i onlineversionen för några dagar sedan (laddade ner ställplatsfilen för någon månads sen).
Detta är andra gången denna resa vi lockats på villovägar pga av felaktiga koordinater. Förra gången hamnade vi på en skogsväg och stoppades av en lågt hängande kabel - fick backa ut.
Nu har jag bestämt mig för att alltid kolla positionen online genom att klicka på koordinatlänken i listan.
Idag skickade hon (Sygic) dock ut oss på en wild ghostcase över gotländska landsbygden på jakt efter ställplatsen vid Ljugarns Golfklubb.
Eftersom jag har allt i plattan offline så behöver vi inget nät - de e bar å åk!
Till saken hör att vi har bredband via tre olika kanaler att tillgå, men varför kolla i onödan. Efter ett virrande bland gårdar på landsbygden, där Sygic bestämt hävdade att ställplatsen låg mitt ute på en vidsträckt åker utan vägar tvangs hustrun till en desperat sista utväg - att ta fram motormännens vägatlas. Med hjälp av den insåg vi var golfbanan låg och tog oss slutligen fram till målet.
När jag sedan skulle lägga in en koordinaträttelse till webbarna upptäcker jag att det redan gjorts av Leif Torså och införts i onlineversionen för några dagar sedan (laddade ner ställplatsfilen för någon månads sen).
Detta är andra gången denna resa vi lockats på villovägar pga av felaktiga koordinater. Förra gången hamnade vi på en skogsväg och stoppades av en lågt hängande kabel - fick backa ut.
Nu har jag bestämt mig för att alltid kolla positionen online genom att klicka på koordinatlänken i listan.