Sv: Locus och restid
Verkar vara en bug i Locus för tidsberäkningen
Vid val med navigering punkt till punkt får jag följande med valet fordon kortast tid
Mapquest ger mig från hemmet till Mjällby 1h 11m 74.0km
Yours ger 19h 41m 70,9km
OSRM ger 51m 54s 73,4km
BRouter ger 20h 22m 73,3km
Väljer jag samma navigering punkt till punkt får jag följande med valet till fots
Mapquest ger mig från hemmet till Mjällby 17h 54m 71,7km
Yours ger 19h 48m 71,3km
OSRM går inte då den endast har fordon kortaste tid
BRouter ger 19h 48m 71,3km
Till fots alternativen verkar inte bry sig om att det är motortrafikled eller andra större vägar.
Karta jag använder är OpenAndroMaps
Provade även att byta karta i Locus till Googles Classic online och det förändrade inget i tider eller längd.
Väljer jag att använda navigering med BRouter med hjälp av "quick points" så kan jag få betydligt fler
ruttprofiler för fordon, trekking, hiking, mfl att beräknas. När jag använder till fots-alternativen här så blir resultaten
helt annorlunda än med punkt till punkt alternativen enlig tovan vad avser vägval. Inte i närheten av motortrafikleder eller dylikt.
Tiderna är dock samma onormala för fordon.
Hur att använda "quick-points"
https://youtu.be/e33Yf496RTs
Setup för "quick-points"
https://youtu.be/EOBLKOst6Zs
Ruttprofiler finns på BRouters hemsida
BRouter: Advanced OSM Routing
Går man in i Settings och där väljer Navigation så finns på första raden Global där man kan ange vilken kartdataleverantör
man vill välja för ruttberäkningen.
Där finns Mapquest, Yours, OSRM och BRouter. De tre första kräver internet medan BRouter är offline.
Mapquest är den enda där det går att ställa in undvikande. BRouter kan hantera detta också men då genom "quick-points"
Bosse