F
F.d. 53498
Guest
I bland blir man undrande.
I går söndag var vi i Farsta centrum, Stockholm. På skoj satte jag på navigatorn och klickade kör hem. Hem är på Gotland. Det naturliga hade varit att navigatorn tog oss till Nynäshamn. Den sträckan är ca 50 km. Efter mycket räknande och funderande så föreslog min Garmin en väg som var 806 km. Hur kan det komma sig.
Vid ett annat tillfälle så satte jag när jag stod vid färjan i Visby och skulle till en adress i Stockholm på Garmin. Den av Garmin föreslagna vägen gick Oskarshamn, Linköping, Örebro till Stockholm. Den gången var navigeringen inställd på kortast väg, nu på snabbast väg.
Tänk så många extra mil man sparat och så många platser man aldrig skulle fått se i Europa om man hade valt att inte inte lita på Garmin.
Hur kan det bli så in i H..VETE dumt???
I går söndag var vi i Farsta centrum, Stockholm. På skoj satte jag på navigatorn och klickade kör hem. Hem är på Gotland. Det naturliga hade varit att navigatorn tog oss till Nynäshamn. Den sträckan är ca 50 km. Efter mycket räknande och funderande så föreslog min Garmin en väg som var 806 km. Hur kan det komma sig.
Vid ett annat tillfälle så satte jag när jag stod vid färjan i Visby och skulle till en adress i Stockholm på Garmin. Den av Garmin föreslagna vägen gick Oskarshamn, Linköping, Örebro till Stockholm. Den gången var navigeringen inställd på kortast väg, nu på snabbast väg.
Tänk så många extra mil man sparat och så många platser man aldrig skulle fått se i Europa om man hade valt att inte inte lita på Garmin.
Hur kan det bli så in i H..VETE dumt???