Här kommer ett lite information.
grönt ljus(Visa endast)Fre 24 jul 2009 20:12
Klick: 2162
Ny lag om fordonsbelysning!
Nu gäller nya regler för fordonsbelysning vid körning under dagtid.
Ett flertal nya bilmodeller levereras nu med sk Tagfahrlicht -dagljuskörning, med bilen föjer ett intyg om den nya lagen inom EU om fordonsbelysning, intyget bör finnas med i bilen under färd fram tills den svenska lagen har modifierats.
Från och med oktober månad behövs inte något intyg längre (intyget behövs inte idag heller men polisen ute på gatorna är ännu dåligt informerade om den nya lagen) -då upphör den svenska lagen om tänd fordonsbelysning.
Tagfahrlicht-dagljuskörning: Fram -halvljus och parkeringsljusen är släckta, spoilerljus/LED-ljus eller varselljus är tända.
Bak -belysningen släckt (bakljus och skyltbelysning).
På nya bilar som levereras med systemet, finns skymnings sensor -när det börjar skymma eller om bilen tex kör in i en tunnel -övergår belysningen automatiskt till tänd fordonsbelysning -halvljus, bakljus,skyltbelysning ,instrumentbelysning tänds.
Vid gryning eller utfart från tex tunnel släcks ljuset automatiskt osv.
På äldre bilar kan man också få belysningssystemet omkopplat om man vill.
Fördelar: Största anledningen är säkerhet, ögat uppfattar snabbare och tydligare att ett bromsljus tänds om bakljusen är släckta -speciellt vid tät trafik på motorväg eller i tät stadstrafik.
Ekonomiska fördelar -minskat behov av glödlampsbyte -på dagen lyser endast två lampor istället för åtta! -halvljus, parkeringsljus, skyltbelysning, bakljus, på många modeller lyser bakljusen även med flera glödlampor.
Minskad energiförbrukning -marginell minskning av bränsleförbrukningen och avgasutsläpp -men dock en minskning.